زاویه دید

تاملاتی پیرامون مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی

زاویه دید

تاملاتی پیرامون مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی

خطر کودتا همچنان باقی است

جمعه, ۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۰۶ ب.ظ

یکی از مقامات امنیتی ترکیه اعلام کرد خطر کودتا همچنان باقی است. به همه هشدار داده بیدار باشند، مردم شب‌ها در خیابان حاضرند. اردوغان، سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرده است. بالاخره چه روزی رسماً اعلام خواهد شد، مردم آسوده بخوابید، خطر کودتا به کلی پایان یافت؟

کودتا پیش از کودتا آغاز شده بود و پس از کودتا همچنان ادامه خواهد داشت. کودتا را کودتا گران آغاز نکردند که حالا به اراده خود به پایان ببرند. اما سوال اینجاست که قصه کودتا چگونه رقم خواهد خورد و چه فرجامی خواهد یافت.

فعلاً باید هیجان و سر و صدا و فریاد و تعقیب و گریز ادامه داشته باشد. حجم بازداشت‌ها و برکناری‌ها و فهرست مطرودان و مظنونان گسترده و عظیم است. چندین و چند برابر آنها که بازداشت و برکنار شده‌اند، کسانی در خانه نشسته‌اند، در وحشت و ترس به سر می‌برند و منتظرند کسی زنگ خانه آنها را به صدا درآورد.

وقتی حجم مطرودان، بیش از حد می‌شود، بازداشت کننده خود به اندازه بازداشت شدگان و طرد شدگان وحشت می‌کند. عدد مطرودان وقتی از یک اقلیت اندک شمار، فزونی پیدا کند، احساس قدرت می‌آفریند. بنابراین همزمان با گستره حذف‌ها و بازداشتی‌ها و طردها، تولید ترس و وحشت باید در دستور کار قرار گیرد. آنهم وحشت عظیم.

چه چیز می‌تواند وحشت عظیم تولید کند: مرگ و اعدام. تنها مرگ و اعدام.

حامیان اردوغان در خیابان فریاد می‌زنند کودتا چیان را اعدام کنید. رئیس جمهور محبوب می‌فرمایند، «مردم این کشور خواستار اعدام کودتا چیان هستند. وقتی مردم می‌خواهند، من چرا باید آنها را در زندان نگه دارم و به آنها غذا دهم بخورند. ...»:شهردار آنکارا اعلام کرد آماده احداث یک گورستان برای دفن خائنان است. به قول او این گورستان با نام گورستان خائنان، درس عبرتی برای هر کس خواهد بود که فکر خیانت در سرش بیافتد. پرچم‌های سرخ در و دیوارها را پوشانده‌اند و بازار فروش پرچم‌های سرخ در شهر گرم و پر رونق است.

اردوغان معلوم نیست بتواند دست به کشتار و اعدام کودتا چیان بزند. فشارهای داخلی، و بین المللی وضعیت دشواری برای او ایجاد کرده‌اند. اگر منطق تولید ترس و وحشت به آخرین و قاطع‌ترین منطق خود دست نیابد، ممکن است موازنه فعلی دگرگون شود. آنگاه باید به زودی آماده شکل گیری سرو صداهای تازه و امواج تازه مقاومت باشیم که چرخ هنوز به گردش نیامده اردوغان را پنچر می‌کنند و از اردوغان یک دلقک  مسخره می‌سازند. آن وقت ممکن است مصداق خائن موضوع بازاندیشی قرار گیرد.

وضعیت دشواری است. ایستادن در میانه راه دشوار تر از رفتن تا نهایت این راه است. شاید اردوغان تا پایان راه برود. تجربه ثابت کرده فشارهای خارجی در زمینه حقوق بشر جدی نیست. تجارت و پول سرانجام تعیین کننده مناسبات است.

چه خواهد شد اگر اردوغان تا پایان راه برود؟

باید تولید وحشت در حد و اندازه‌ای باشد که این حجم جمعیت مطرود شده را به کلی مرعوب و منزوی کند و دیگران را وادار کند که میان همراهی با تند بادی که می‌وزد و مقاومت و مرگ یکی را انتخاب کنند.

دست کم به خانه‌ها بروند و سکوت کنند.

اردوغان چه وقت به این نقطه اطمینان بخش خواهد رسید؟ هیچ کس نمی‌داند. برای اردوغان و برای مردم وضعیت فوق العاده هیچ گاه خاتمه نخواهد یافت. اردوغان ناچار است از این به بعد، نظم سیاسی را در وضعیت فوق العاده ادامه دهد.

امشب به دستگاه امنیتی حمله کرد که به اندازه کافی کارآمد نبوده است. باید دستگاه امنیتی‌اش با وضعیت فوق العاده سامان یابد، دستگاه‌های تبلیغاتی‌اش از این به بعد، باید با الگوی بازتولید یک وضعیت فوق العاده عمل کنند. فوق العاده سازی امور، فرایندی است که به تدریج همه چیز را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اما تداوم و تعمیق وضعیت فوق العاده، چندان نخواهد پایید. مگر آنکه تمهیدی اندیشیده شود که وضعیت فوق العاده، به عنوان یک وضعیت عادی تجربه شود. أنچه امروز یک وضعیت استثناست، در ذهنیت مردم، یک قاعده و الگوی مدیریت متعارف تلقی شود. این وضعیت تحقق نخواهد یافت مگر اینکه اردوغان و اطرافیان و ساختار حزبی او، فوق العاده تلقی شوند.

حاکمان فوق العاده، وضعیت فوق العاده را عادی و طبیعی می‌کنند. چطور انتظار داشته باشیم که مناسباتمان همانند دیگر کشورها باشد، وقتی چنین نازنینانی بر ما حاکمند. شکر نعمت وجودشان، ایجاب می‌کند که همه چیز متفاوت و خاص باشد.

اردوغان در یک دوراهی است: منجی مقدسی که مردم را از طوفان کودتا نجات داد یا دلقکی که در تله خودساخته افتاده است. 

 • محمد حواد غلامرضاکاشی

نظرات (۲)

 • سید محمد پویا هیبت‌اللهی
 • استاد گرامی
  جناب آقای دکتر غلامرضاکاشی

  با سلام و احترام

  پیغامی را به صورت خصوصی برایتان نوشته‌ام. دریافت پاسخ از سوی حضرتعالی موجب امتنان است.

  با سپاس و احترام
 • جواد شقاقی
 • تکرار همسانی؛ عادت وردگویی شرقی و بازگشت های اردوغان

  وقتی بازی تمام شد برو. برو و دیگر هیچ وقت برنگرد. برو و بازی جدیدی را در جای دیگری شروع کن. اگر برگردی هم بازی را خراب میکنی و هم خودت را. بازگشت دوباره در مطلوب ترین حالتش میشود تکرار همسانی. اما زندگی تکرار ناهمسانی هاست: شدن، شدن و شدن. افسوس که ذهن شرقی به تکرار همسانی ها خو گرفته است. اینکه دایما ورد بگوید، چیزی را آنقدر تکرار کند تا به خلسه فرو رود و در عالم خیال آرامش یابد و آنگاه در اعماق تاریخش واپس نشیند. میلی که میبایست بسازد و بسازد و حس آزادی برانگیزد، رو به انحطاط میگذارد و به افسردگی و نابودی خویش میگراید.
  بازگشت های دوباره و دوباره اردوغان و پوتین و ... نمونه هایی از عادت وردگویی و تکرار همسانی شرقی هاست. بازی برای اردوغان تمام شده. حتی در غیاب قواعد بازی دموکراتیک او میتوانست مثل یک قهرمان، آن زمان که در اوج بود خودش را کنار بکشد و همه چیز را بگذارد و برود. در این گذاشتن و به یکباره رفتن لذتی ست که فقط آنان که تجربه اش میکنند آن را میفهمند.
  زمانی که بازی به پایان راه خود میرسد تمام نیروها تحلیل رفته اند و دیگر از آن انرژی های سازنده خبری نیست. چیزی اگر باقی ست جز بغض و کینه شکستها و غرور و سرمستی پیروزیها نیست. در این شرایط بازی باید تمام شود و با یارگیری ها و ائتلافهای جدید و تجدید قوا در شرایطی جدید بازی جدیدی آغاز شود. اما اگر قواعد بازی دموکراتیک نباشد آن که در صدر نشسته میخواهد برای همیشه آن بالا بماند. پس دور بازی را کندتر و کندتر میکند و رو به محافظه گرایی میگذارد. و آن که دارد سقوط میکند مانند کسی که در قمار باخته دور بازی را تندتر و تندتر میکند و تا سر حد نابودی میخواهد بازی را ادامه دهد. اما این بازی چیز جدیدی در بر ندارد جز انحطاط و افسردگی و ویرانگری.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی